Predstavnici Udruženja Nova sigurnosna inicijativa i Općine Bužim prisustvovali su svečanoj konferenciji „Lokalna partnerstva za zapošljavanje djeluju“, koja je održana u ponedjeljak, 1. aprila 2019. godine, u Sarajevu.
Konferencijom je zvanično završen projekat „Podrška lokalnim partnerstvima za zapošljavanje u Bosni i Hercegovini“, kojeg je implementirala Međunarodna organizacija rada, a finansirala Evropska unija s 4 miliona eura. Trogodišnjim projektom podržan je razvoj 19 lokalnih partnerstava za zapošljavanje širom Bosne i Hercegovine. Da su se lokalna partnerstva pokazala kao vrlo uspješan model stvaranja novih radnih mjesta u realnom sektoru te osnaživanja zapošljivosti nezaposlenih osoba, najbolje pokazuje podatak da je aktivnostima partnerstava prekvalifikovano više od 1600 nezaposlenih od kojih je više od 550 i zaposleno. Dodatnu vrijednost predstavlja činjenica da su u fokusu lokalnih partnerstava bili socijalno ugrožene kategorije stanovništva, žene, mladi, manjinske zajednice, povratnici, teško zapošljive osobe i sl.
Na kraju konferencije, predstavnici svih lokalnih partnerstava za zapošljavanje potpisali su Memorandum o saradnji s ciljem daljeg umrežavanja uspostavljenih partnerstava te jačanja budućih aktivnosti.
Lokalno partnerstvo za zapošljavanje u Bužimu uspostavljeno je u okviru pilot projekta „NOVI PRISTUP – Jačanjem lokalne konkurentnosti radne snage do povećanja stope zaposlenosti“. Članovi partnerstva su Udruženje Nova sigurnosna inicijativa, Općina Bužim, JU Služba za zapošljavanje USK – općinski Biro rada Bužim, JU Mješovita srednja škola „Hasan Musić“, Centar za obrazovanje odraslih – Gračanica te kompanija „Širbegović Inženjering“. Neke od aktivnosti partnerstva su podrazumijevale prekvalifikaciju i stručno osposobljavanje 13 nezaposlenih osoba s područja općine Bužim u zanimanjima zavarivač, zidar, građevinski tehničar i keramičar. Specifičnost se ogledala u tome da su te nezaposlene osobe raspolagale vještinama u navedenim zanimanjima, ali nisu imale zvanično priznate kvalifikacije. Uspješnom implementacijom koncepta „priznavanja prethodnog učenja“, koji podrazumijeva provjeru i verifikaciju znanja i vještina koje je osoba stekla kroz radni vijek, neformalno obrazovanje ili lično interesovanje, 13 nezaposlenih steklo je zvanične kvalifikacije te tako ojačalo zapošljivost i konkurentnost na tržištu rada.